1. Parimad loomatoidud on need, mis saab osta veterinaari käest
Kuigi paljud loomatoidud mida veterinaarid soovitavad on justkui „tippklassi“ tooted nii sisalduse kui hinna poolest soovitame ikkagi pilgu peale visata, mida nad sisaldavad. Paljud sellised tooted on mingi konkreetse toitumis-eripära jaoks formuleeritud ja muudes aspektides (toiduainete mitmekesisus, kvaliteet, toitainete sisaldus) võivad koostisained jääda vajaka.
2. Kuivtoit puhastab kasside ja koerte hambaid
Kuivtoidud on oma disaini poolt siiski liiga rabedad, et seda päriselt teha. See on levinud arusaam, kuid loomade kihvad ja hambad on siiski ette nähtud liha närima, sikutama ja hammustama. Kuivtoit lihtsalt ei ole piisavalt sitke, et üldse mingit mõju hammaste tervisele omada. Kui üldse midagi, siis võib süsivesiku rikas kuivtoit muuta olukorda halvemaks – suhkru jäägid jäävad hammaste vahele ja see annab bakteritele arenemiseks toitu.
Soovitame järgida üldlevinud suuhooldus protseduure nii kasside kui koerte puhul!
3. Kassid peavad kindlasti eri eluetappide jaoks erinevaid toitusid sööma
Kassipojad ja vanemad loomad ei pea sööma üldse väga midagi teistsugust kui täiskasvanud kass. Küll aga tuleb mainida, et tootjad on tihtipeale teinud oma toitudes väikseid aga vajalikke muudatusi, et erinevate vajadustega kasside toidulauda paremini täita.
Pigem langeb erinevates eluetappides olevate kasside toit kvaliteediküsimusele ja kogustele. Näiteks on soovitatud noorele kassile pakkuda pigem märgtoitu ning vähem kuivtoitu. Märgtoitu soovitatakse anda esialgu tihedamini väiksemate kogustena, vähendades kogust kui kass kasvab. Seenior kasside puhul tuleks hakata tugevamalt jälgima lihtsalt toiduainete kvaliteeti – vanemal kassil on tõenäolisem, et kehvast toidust tekivad terviseprobleemid. Aga jällegi – see ei tähenda, et ilmtingimata on vaja pakkuda eraldi formuleeritud toitu. Pigem otsida lihtsalt kvaliteetseid tootjaid ja tooteid, kus on suurem osakaal lihasisaldusel ja väiksem osakaal ebavajalikke täiteaineid. Kuna ka kassi aktiivsus tõenäoliselt langeb, tuleb vähendada ka portsjoneid.
4. „Õhtusöögi jäägid“ ja muu inimeste toit on koduloomale kahjulik
Pigem on see loomale hea. Senikaua kuni see sama toit, mida inimene sööb on tervislik ja olete teadlik, mida ja kui palju loomale annate. Köögiviljad, aurutatud ja praetud lihad-kalad, erinevad lihatooted on kõik OK. Meeles pidada lihtsalt seda, et kui olete loomale enda juurest näksida andnud siis andke talle järgmine toidukord pisut vähem – lõpuks võib oma jääkide jagamine viia selleni, et looma kehakaal tõuseb.
Meeles pidada seda, et nii kassidele kui koertele ei sobi söögiks : sibulad, viinamarjad ja rosinad. Kui Te ei ole kindlad, kas Teie loom neid toiduaineid talub – ärge pakkuge.
5. Nii kassid kui koerad võivad süüa ainult toitu, mille pakendi peal on kirjas „täielik ja tasakaalus“
Kuigi paljud lemmiklooma toidu tootjad seda propageerivad, ei ole see täiesti tõsi. Kuigi mõne loomatoidu koostisained on mitmekülgsemad ja katavad suuremat osa vajalikust toitainete vajadusest siis ei ole sellegi poolest soovituslik anda oma loomale ainult ühest toidu allikast pärit toitu. Mitmekülgne toidulaud, mis sisaldab kuivtoitu, märgtoitu, toortoitu ja maiuseid (toidulisandeid, kui see on looma eripära tõttu vajalik) on oluline, et kindlustada oma loomale hea tervis ning täisväärtuslik elu.
6. Toortoidu pakkumine oma loomale on ohtlik tänu salmonella ja E.Coli bakterite nakatumisohule
Loomade seedesüsteemid on inimese omast väga erinevad. Liha ja muu toit liigub kasside ja koerte kehast läbi enam vähem kaks korda kiiremini kui inimesel ning nende seedimisteed on happelisemad, kui inimesel. See tähendab, et isegi, kui toit oleks nakatunud on loomadel palju väiksem tõenäosus haigestuda kui inimestel.
Sellegipoolest soovitame toortoidu pakkumisel lähtuda üldlevinud lihaga tegelemise eeskirjadest. Kasutada puhtaid lõikepindu, puhtaid tööriistu, pesta looma söögikaussi tihedalt. Enne toortoidu pakkumist soovitatakse parasiitide hävitamiseks liha külmutada paar päeva enne pakkumist ning sulatada külmkapis. Kui olete toortoidu loomale ette pannud, ärge jätke liha toatemperatuurile sinna seisma vaid visake ülejäägid esimesel võimalusel ära.
7. Kõrge valgusisaldusega toidud on kasside neerudele kurnav, eriti vanadel kassidel
See müüt on levinud ainult tänu madala kvaliteediga mass-tootjatele. Tõsiasi on see, et kõrge taimevalgu sisaldus toidus on looma neerudele kurnav. Kvaliteetne lihavalk seevastu ei ole mitte vananeva kassi tervisele mitte hea vaid lausa hädavajalik.
Halb kvaliteet ja massitoodanguga valmistatavad loomatoidud on paksult täis taime-päritolu täiteaineid, mis sisaldab omakorda palju taimevalku (teravili on hea näide). Valgud mis pärinevad nendest allikatest vajavad loomade poolt palju energiat ning kuigi see täie tervise juures täiskasvanud kassi jaoks ei oleks üldiselt väga suur probleem, on mõju vananeva organismiga või haigele kassile kindlasti suurem.
8. Toortuha sisaldus on ülioluline märk mille järgi oma kassitoitu valida
Tuhasisalduse küsimus pärineb mitmekümne aasta tagusest ajast, kus märgati, et liiga suur toortuha sisaldus kassitoidus võis olla seotud Feline Lower Urinary Tract Disease (FLUTD) ehk kasside kuseteede alatalitlusega seotud haigusega. See väide sai ajapikku ümber lükatud, aga müüt jäi siiski püsima. Peamiseks päris-põhjuseks jäi kasside kommertstoidu koostisainete sisaldus, mis näitas, et kõrge teravilja ja taimset päritolu täiteainetega kassitoit muutis (peamiselt kuivtoit) kasside uriini liiga leeliseliseks.
Kõrge lihasisaldusega ja kvaliteetne kassitoit muudab kasside uuriini vastupidi happeliseks, mis takistab uriinikristallide tekkimist ning vähendab koormust neerudele ja hoiab kuseteed tervise juures. Selliste probleemide vältimiseks soovitatakse anda kassile konserve, mis sisaldavad piisaval hulgal liha ja on hea niiskuse tasemega. Piisav vee kogus ja kvaliteetne toidusisaldus aitab kassil kuseteede probleeme vältida.
Üks väga suur seotud probleem on kasside stressitase. Kassid, kes on keskkonnas, mis neile ei sobi, on tihtipeale stressis ning see võib samamoodi tekitada neile FLUTD haigust. Selle leevendamiseks soovitatakse kasutada stressivastaseid tilkasid või spreisid.
9. Toitude vahetamine erinevate tootjate vahel või erinevate maitsete vahel on looma seedimise jaoks kurnav
Täie tervise juures olev täiskasvanud kass või koer võib süüa iga toidukord erinevat toitu ilma probleemideta senikaua kuni iga eine on küllalt kvaliteetne ja toitainerikas.
Pigem on toitude vahetamine soovituslik, kuna aastatepikkune sama toidu söömine võib kassidele tekitada kindlate toiduainete talumatuse ühest küljest selle tõttu, kuna toitainete mitmekülgsus on sama toidu söömise tõttu vähendatud ja teisest küljest saades koguaeg ainult samu toiduaineid võib tekkida mõne toiduaine vastu ärritus.
Kindlasti arvesse võtta iga looma eripära ja järgida seda, mis kassile maitseb, mida ta pigem ei eelista. Samamoodi kui on plaanis toitu vahetada tuleb jälgida, et toidu vahetamine teise toote vastu toimub ajapikku. Jälgida hoolikalt, kas uus toit loomale sobib ja ega ei ole tekkinud mingeid allergiaid või ärritumisi seoses uue toiduga. Alguses näiteks uut toodet segada vanaga mingi perioodi jooksul ning lõpuks jätta ühe toidu juurde.
10. Koerad võivad süüa kassitoitu ja kassid koeratoitu
Kuigi on olemas ükskikud formuleeritud toidud, mis justkui sobiks mõlemale ei ole selline pikaajaline toitmine kummagi looma jaoks tervislik. Kassidel ja koertel on väga erinevad toitumisalased vajadused ning süües üksteise toitu võivad neil tekkida tugevad toitaine puudused mis omakorda tekitavad raskeid terviseprobleeme.
Nurren toimetas teksti inglise keelest tõlkena vabas vormis ning ei vastuta artiklis väljatoodud väidete õigsuses, teaduslikus taustas või muul sellisel viisil. Vastavad viited leiate lisatud allika lingist.
Kommentaarid